4. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali Program Akışı

6:00 pm - AKM Fuaye

Bağlama Yapım Atölyesi

Sanatçı Oktay Yılmaz tarafından her yıl festival kapsamında verilen atölye, bu yıl da yine AKM Fuaye alanında festival süresince düzenlenecek. Büyük ilgi gören atölyede, genel olarak bir bağlamanın baştan sona tüm yapım aşamaları izlenebilecek. Sanatseverler, daha önce yapılmış örnekler üzerinden bağlamayı tanıyarak yapılışına tanıklık etme deneyimini yaşayacaklar.

6:00 pm - 12:00 pm AKM Fuaye

Bu Toprağın Sesleri Sergisi

Müzik aletleri yapım ustası olan Feridun Obul’un danışmanlığında hazırlanan sergi AKM Fuayesinde özel bir tasarımla sergilenecek. Sergide Anadolu’nun ilk medeniyetlerinden bugüne uzanan halk sazları görülebilecek. Orijinal müzik aletlerinin yanı sıra Obul’un tasarımı olan replikalar da yer alıyor.

6:00 pm - AKM Fuaye

Okay Temiz Vurmalı Çalgılar Sergisi

Dünyaca ünlü vurmalı çalgılar sanatçısı Okay Temiz’in kendi tasarımları ve dünyanın farklı yerlerinden koleksiyonuna kattığı enstrümanlardan oluşan seçki festival süresince gezilebilecek.

AKM Fuaye

Baba Oğul Aşıklar - Orhan ve İsrafil Üstündağ

Ardahanlı baba oğul Aşıklar Orhan ve İsrafil Üstündağ, İstanbul 4. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali açılışında AKM Fuaye’de bir dinleti verecek. Üstündağ’lar Anadolu’nun bu özel geleneğini sazları ve sözleriyle özenle yaşatıyor. Hayatın her alanındaki tüm konularda atışan baba Orhan Üstündağ geleneği, müziği daha modern biçimde ele alan oğul İsrafil Üstündağ ise geleceği temsil ediyor.

8:00 pm - AKM Türk Telekom Opera Salonu

Alireza Ghorbani

İstanbul 4. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali bu yıl açılışını 4 Ekim Salı akşamı İranlı ünlü yorumcu Alireza Ghorbani ile AKM’de yapıyor. Ghorbani İran’dan dünyaya ulaşan etkileyici sesi ile haklı bir üne sahip. Sanatçıya konserde ünlü yorumcu Yavuz Bingöl de bir şarkı ile eşlik edecek. Ghorbani, konserde İran geleneksel müziğinin çağdaş yorumlanmış halini tanıtacak. Fars halk müziğinin geleneklerine derinden bağlı olan sanatçı, diğer kültürlerin müziklerine olan doyumsuz merakı ile elde ettiği müzikal çeşitlilik ile sanatını zenginleştiriyor. Songlines dergisi: “Kuran'ı Kerim okumak için eğitilen Alireza Ghorbani, genç yaşta sesinin yeteneklerini geliştirdi ve Orta Doğu müziğinin sayısız gamında ustalaştı. Otantik geleneklere her zaman saygı gösteren sanatçı, İran müziğinin en yenilikçi kayıtlarını yayınlıyor” cümleleri ile sanatçının başarısını özetliyor.

2:00 pm - 5:00 pm AKM Fuaye

Okay Temiz Vurmalı Çalgılar Sergisi

Dünyaca ünlü vurmalı çalgılar sanatçısı Okay Temiz’in hem kendi tasarımları hem de dünyanın farklı yerlerinden koleksiyonuna kattığı enstrümanlardan oluşan seçki festival süresince gezilebilecek.

2:00 pm - 4:00 pm AKM Fuaye

Okay Temiz Ritim Atölyesi

Ünlü sanatçı Okay Temiz tarafından hazırlanan ‘Okay Temiz Ritim Atölyesi’, AKM Fuaye alanında gerçekleştirilecek. Ritim Atölyesi, farklı türlerde vurmalı çalgıların çalındığı etkileyici bir performans. İzleyiciler, ritim dolu enfes bir müzik ziyafeti ile ritmin büyüleyici etkisine tanık olacak. Konserde `skin to skin` yani enstrümanla el arasında direkt olarak gerçekleşen deriden deriye temasın sıcaklığı ve yankıları çeşitli ritim aletleriyle, hayatın ritmini açığa çıkarıyor. Etkinlik ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

2:00 pm - 6:00 pm AKM Fuaye

Bağlama Yapım Atölyesi

İstanbul 4. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali süresince bağlama yapım atölyesi gerçekleştirilecek. Sanatçı Oktay Yılmaz tarafından her yıl festival kapsamında verilen atölye, bu yıl da yine AKM Fuaye alanında düzenlenecek. Büyük ilgi gören atölyede, genel olarak bir bağlamanın baştan sona yapım aşamalarını izlenebilecek. Sanatseverler, daha önce yapılmış örnekler üzerinden bağlamayı tanıyarak yapılışına tanıklık etme deneyimini yaşayacaklar.

2:00 pm - 5:00 pm AKM Fuaye

Çer Çöp Sergisi

Atıkların sesiyle ürettikleri müziklerle ziyaretçilerin doğayla ilişkisini yeniden gözden geçirmeye davet eden Fungistanbul müzisyenlerinin hazırladığı 'Çer Çöp Sergisi', sanatçıların atıkları ileri dönüştürerek ürettiği enstrümanlardan ve tasarımcı Ruken Adıbelli'nin imzasını taşıyan, atık malzemeden üretilmiş sahne kostümlerinden oluşuyor.

4:00 pm - 6:00 pm

Atık Enstrümanlarla Müzik Atölyesi

Fungistanbul tarafından düzenlenen ‘Atık Enstrümanlarla Müzik Atölyesi’ doğayı koruma bilincine dikkat çekmek için yapılıyor. Atölyede kullanılacak olan tüm materyaller atıklardan elde ediliyor. Kullanım ömrünü tamamlamış, artık işe yaramaz diye düşünülen objelerin ‘ileri dönüşüm’ ile nasıl enfes birer müzik enstrümanına dönüşeceği gösterilecek. ‘Atık Enstrümanlarla Müzik’ atölyesi, konu anlatımlı ve soru-cevap şeklinde olacak ve etkinlik ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

7:00 pm - AKM Fuaye

Fungistanbul Konseri

Fungistanbul, Roni Aran, Serhan Ayebe ve Herman Artuç’dan oluşuyor. Grubun 2022 yılının ilk haftası yayınladığı, atık malzemeden ileri dönüştürerek ürettikleri enstrümanlarla kaydettikleri Trash Oriental (Çer Çöp Havası) isimli müzik albümünde yer alan parçaları seslendirdikleri doğa, ekoloji, atıkların ileri dönüşümü ve sanat konularını vurguladıkları müzik performansı ücretsiz olarak dinlenebilir.

8:30 pm - AKM Türk Telekom Opera Salonu

Buika

İstanbul 4. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali 5 Ekim Çarşamba akşamı Buika’yı AKM’de ağırlayacak. İspanya’dan dünyaya yayılan şöhreti sayesinde müzik dünyasında önemli bir yere sahip olan Buika etkileyici sesi ile ülkemizde de çok sayıda hayrana sahip. Buika, İspanya’nın yerel motiflerinin yer aldığı şarkıları ile müzikseverlerle buluşacak. Sanatçı, müziğini “Hissettiklerimi yazıyorum, çevremdeki müzisyenlerle şarkılarıma yepyeni ifadeler katıyorum. Tüm bunlar benim şarkılarım, ait olduğum yer sahne ve kendimi ifade etmek için herhangi bir sınır tanımıyorum” cümleleri ile anlatıyor.

4:00 pm - 6:00 pm AKM Fuaye

Okay Temiz Ritim Atölyesi

Festival kapsamında dünyaca ünlü sanatçı Okay Temiz tarafından hazırlanan ‘Okay Temiz Ritim Atölyesi’, AKM Fuaye alanında gerçekleştirilecek. Ritim Atölyesi, farklı türlerde vurmalı çalgıların çalındığı etkileyici bir performans. İzleyiciler, ritim dolu enfes bir müzik ziyafeti ile ritmin büyüleyici etkisine tanık olacak. Konserde `skin to skin` yani enstrümanla el arasında direkt olarak gerçekleşen deriden deriye temasın sıcaklığı ve yankıları çeşitli ritim aletleriyle, hayatın ritmini açığa çıkarıyor. Etkinlik ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

2:00 pm - 5:00 pm AKM Fuaye

Okay Temiz Vurmalı Çalgılar Sergisi

Dünyaca ünlü vurmalı çalgılar sanatçısı Okay Temiz’in hem kendi tasarımları hem de dünyanın farklı yerlerinden koleksiyonuna kattığı enstrümanlardan oluşan seçki festival süresince gezilebilecek.

2:00 pm - 6:00 pm AKM Fuaye

Bağlama Yapım Atölyesi

İstanbul 4. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali süresince bağlama yapım atölyesi gerçekleştirilecek. Sanatçı Oktay Yılmaz tarafından her yıl festival kapsamında verilen atölye, bu yıl da yine AKM Fuaye alanında düzenlenecek. Büyük ilgi gören atölyede, genel olarak bir bağlamanın baştan sona yapım tüm aşamalarını izlenebilecek. Sanatseverler, daha önce yapılmış örnekler üzerinden bağlamayı tanıyarak yapılışına tanıklık etme deneyimini yaşayacaklar.

7:00 pm - AKM Fuaye

Okay Temiz Ritim Konseri

Okay Temiz tarafından hazırlanan ‘Okay Temiz Ritim Atölyesi’, AKM Fuaye alanında gerçekleştirilecek. Sanatçı yönetiminde yapılacak olan Ritim Atölyesi, farklı türlerde vurmalı çalgıların çalındığı etkileyici bir performans. İzleyiciler, ritim dolu enfes bir müzik ziyafeti ile ritmin büyüleyici etkisine tanık olacak. Konserde `skin to skin` yani enstrümanla el arasında direkt olarak gerçekleşen deriden deriye temasın sıcaklığı ve yankıları çeşitli ritim aletleriyle, hayatın ritmini açığa çıkarıyor. Etkinlik ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

8:00 pm - 10:30 pm AKM Türk Telekom Opera Salonu

İrfani Türküler

İrfani Türküler, saz ve söz ustaları İbrahim Kalın, Yavuz Bingöl, İsmail Altunsaray ve Ümit Yılmaz kadrosuyla 4. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali’nin konuğu olarak AKM’de konser verecek. Festivalin sanat yönetmeni olan Yavuz Bingöl’ün projesi olan İrfani Türküler; İbrahim Kalın, Yavuz Bingöl, İsmail Altunsaray ve Ümit Yılmaz kadrosuyla sahnede yer alacak. Konserde gruba piyanoda Mete Artun, duduk ve mey ile Ertan Tekin ve perdesiz bağlamada Erdinç Aksaç eşlik edecek. İrfani Türküler projesi, Anadolu’nun bağrından çıkmış türküleri irfan perspektifi ile hikayelendiriyor. Geleneksel türküleri özüne sadık kalarak yorumlayan İrfani Türküler, insanın yeryüzündeki hikayesini türkülerin dilinden gelecek kuşaklara aktarmak için dinleyenlerini festivale davet ediyor.