İstanbul 5. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali Başlıyor!

Emel Mathlouthi, Angelique Kidjo, Riff Cohen ve Yavuz Bingöl konserleri

İstanbul 5. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali kapsamında

10-11-12-13 Ekim’de AKM’de

Türkiye’nin tek halk müzikleri festivali olan İstanbul Uluslararası Halk Müzikleri Festivali, bu yıl beşinci kez yapılıyor. 

5. İstanbul Uluslararası Halk Müzikleri Festivali 10-11-12 ve 13 Ekim tarihleri arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) yapılacak. Festivalde Emel Mathlouthi, Angelique Kidjo, Riff Cohen ve Yavuz Bingöl konser verecek.

Programı Sanat Hayattır Derneği tarafından hazırlanan festival bu yıl dünyanın üç farklı ülkesinden dünyaca önemli isimleri ağırlıyor. Tunuslu Emel Mathlouthi, Beninli Angelique Kidjo ve İsrailli Riff Cohen festivaldeki yabancı isimler olurken Türkiye’den ise Yavuz Bingöl “Veysel’siz 50 Yıl” konseri ile AKM’de senfoni orkestrası ile sahneye çıkacak.

AKM’de dolu dolu dört gün

Türkiye’nin halk müzikleri alanında en köklü festival olma yolunda ilerleyen İstanbul Uluslararası Halk Müzikleri Festivali 10 Ekim Salı günü AKM’de yapılacak açılış töreni ile başlayacak. Dört gün boyunca halk müziklerine dair pek çok etkinliği AKM Türk Telekom Sahnesi, AKM Tiyatro Sahnesi ve AKM Fuaye Alanı’nda sanatseverlerle buluşturacak.

Aşık Veysel Senfoni ile Buluşuyor

Aşık Veysel türküleri Yavuz Bingöl, Oktay Kaynarca, Kubat ve Murat Dalkılıç tarafından Şef Eray İnal yönetimindeki senfoni orkestrası ile 13 Ekim Cuma akşamı AKM’de seslendirilecek.

Anadolu’nun en önemli ozanlarından olan Aşık Veysel, 5. İstanbul Uluslararası Halk Müzikleri Festivali kapsamında “Aşık Veysel Senfoni ile Buluşuyor” konseri ile 13 Ekim Cuma sahneye taşınıyor. Yavuz Bingöl, Oktay Kaynarca, Kubat ve Murat Dalkılıç’ın solist olarak yer aldığı konser Şef Eray İnal yönetimindeki senfoni orkestrası ile gerçekleştirilecek.

Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Sahnesi’nde yapılacak konserde ünlü ozan Aşık Veysel’in artık klasikleşmiş eserleri yorumlanacak.

“Aşık Veysel Senfoni ile Buluşuyor” konseri, 2023 yılının UNESCO tarafından “Aşık Veysel Yılı” olarak ilan edilmesi nedeniyle sanatçı Yavuz Bingöl’ün yıl boyunca tüm Türkiye’de verdiği “Veysel’siz 50 Yıl” konserlerinin devamı niteliğini taşıyor.

Şahsenem Bacı ve Müziği

Festivalin kurucusu ve Sanat Yönetmeni Yavuz Bingöl, bu yıl festivali geçen yıl kaybettiğimiz kadın ozan Şahsenem Bacı’ya ithaf ettiklerini açıkladı. Programda 10 Ekim Salı günü saat 16.30’da “Şahsenem Bacı ve Müziği” isimli bir panel gerçekleştirilecek. Panelde ülkemizin en önemli kadın ozanlarından olan Şahsenem Bacı’yı ve müziğini anlamak için Prof. Dr. Sevilay Çınar, Doç. Dr. Seher Tetik Işık, Reşit Akay Yanlıç ve Yavuz Bingöl konuşacak.

Altı Bin Yıllık Sesler

Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçısı Feridun Obul tarafından hazırlanan sergide Anadolu’nun kadim enstrümanlarından oluşan “Altı Bin Yıllık Sesler” isimli bir sergi yer alıyor. AKM Türk Telekom Sahnesi fuayesinde yer alan sergide Obul tarafından seçilmiş orijinal ve replika enstrümanlar hikayeleri ile görülebilecek.

Bağlama yapım atölyesi

Bağlama sanatçısı ve saz yapım ustası Oktay Yılmaz festivalde her sene olduğu gibi ‘Bağlama Yapım Atölyesi’ verecek. AKM fuayesinde yapılacak atölyede bağlama yapımının her aşaması görülebilecek.

Sanat Yönetmeni Yavuz Bingöl

Halk müziğinin, kültürümüzün en önemli ve barışçıl bileşenlerinden olduğu savıyla yola koyulan İstanbul 5. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali bu alanda kalıcılığı hedefleyerek sanatseverlerle buluşuyor. İçeriği Sanat Hayattır Derneği tarafından hazırlanan festivalin Sanat Yönetmeni ise ünlü sanatçı Yavuz Bingöl.

Sanat Hayattır Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bingöl, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Halk Bank ve Aydınlı Grup katkılarıyla bu yıl da müzikseverler için anlamlı bir festival hazırladıklarını ifade ederek: “Beyoğlu Kültür Yolu Festivali içinde yer almaktan dolayı çok mutluyuz. Bu yıl dört yaşına giren festivalimiz ülkemizin önemli festivalleri arasındaki yerini sağlamlaştırıyor. Yola çıkarken ülkemizin halk müziği konusundaki festival açığını kapatma hedefimiz olduğunu belirtmiştim. Bu misyon ile her sene dünyanın en önemli isimlerini Türkiyeli müzikseverler ile buluşturuyoruz. Ayrıca yaptığımız atölyeler, sergiler, söyleşiler ile halk müziği alanındaki bilimsel verileri de halkımızla paylaşıyoruz. Festivalimiz her yıl bir öncekinden daha zenginleşen programı ve kapsayıcı içerikleriyle uzun yıllar boyu yaşayacak” dedi.

AKM Türk Telekom Opera Salonu Programı

10 Ekim Salı 20.00 Emel Mathlouthi

11 Ekim Çarşamba 20.00 Angelique Kidjo

12 Ekim Perşembe 20.00 Riff Cohen

13 Ekim Cuma 20.00 Yavuz Bingöl Aşık Veysel Konseri

Emel Mathlouthi 10 Ekim Salı AKM Türk Telekom Opera Sahnesi 20.00
5. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali
AKM Türk Telekom Opera Sahnesi

Emel Mathlouthi

Emel Mathlouthi, 10 Ekim Salı Akşamı İstanbul 5. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali’nde

Angelique Kidjo 11 Ekim Çarşamba AKM Tiyatro Sahnesi 20.00
5. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali
AKM Tiyatro Sahnesi

Angelique Kidjo

Angelique Kidjo, 11 Ekim Çarşamba akşamı İstanbul 5. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali’nde

5. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali
AKM Türk Telekom Opera Sahnesi

Riff Cohen

Riff Cohen, 12 Ekim Perşembe akşamı İstanbul 5. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali’nde

Aşık Veysel Senfoni İle Buluşuyor 13 Ekim Cuma 20.00 AKM Türk Telekom Opera Sahnesi
5. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali
AKM Türk Telekom Opera Sahnesi

Aşık Veysel Senfoni ile Buluşuyor

Aşık Veysel türküleri Yavuz Bingöl, Oktay Kaynarca, Kubat ve Murat Dalkılıç tarafından